FANKLUB VYKUTÁLENÉ PARTIČKY FTALÁTŮ

Jak už to s chemikáliemi bývá ...nápad se zdál být skvělý, následky zdaleka už ne. Původně měly být tyto estery kyseliny ftalové jakési změkčovadlo plastů - hlavně oblíbeného PVC. To aby se plast lépe ohýbal a šly z něj vyrobit ještě zábavnější (a bezpečnější) dětské hračky (například). Časem se ukázalo, že některé z těchto neškodných látek zas tak neškodné nejsou. Dokonce naopak. Hlavní nebezpečí spojováno s touto vyvedenou partičkou spočívá v možnosti narušení reprodukčního systému člověka (především u samečků člověka během vývoje) - prostě ubude spermií. Mimo to nezanedbatelné jsou i jejich účinky na plíce, ledviny a játra. V neposlední řadě i vliv na srážlivost krve. Nicméně na obranu ftalátů je třeba podotknout, že jejich negativní účinky na lidský organismus je třeba hodnotit individuálně, protože se u jednotlivých ftalátů liší.

Kde ftaláty nejspíš najdeme?

Ftaláty mohou žít v každé domácnosti. Jsou nenáročné a za přístřeší se štědře odmění. Doma je najdete především v plastových podlahových materiálech nebo nábytku. Najdete je v nemocnicích a porodnicích (např. v inkubátorech). Jinde pak v insekticidech a jako adheziva ... atakdál atakdál. Vydatně se používají v dětských hračkách a v potřebách pro děti.

 

Ftaláty nejsou v plastech pevně vázány. To je dobrá zpráva pro členy našeho fanclubu. Ano, ftaláty se volně uvolňují do ovzduší. (Například v místnosti s podlahou z PVC může být její šťastný obyvatel vystaven 14 - 86 mg/kg hmotnosti/ za den.)

 

Kontaminovat ftaláty se můžeme nejlépe ze vzduchu. A to ústy, ale i kůží. Takový etylftalát (DEP), který se často běžně vyskytuje v parfémech a vlasové kosmetice si může nepěkně pohrát s vaší DNA a jste-li sameček, pak se mají vaše spermie na co těšit. K ftalátkům se můžeme pohodlně dostat i prostřednictvím kontaminovaných potravin protože ty chutnají nejlépe (možná čas na biopotraviny, nemyslíte?). Mimo to vysoké koncentrace toxických ftalátů jsou v České republice v posledních letech opakovaně zjišťovány v mateřském mléce. Na děti mohou ftaláty působit ještě před narozením přes placentu. A pište si, že ne pozitivně.

 

Někteří příznivci ftalátů je dokonce považují za nebezpečnější než legendární polychlorované bifenyly. Čas ukáže mají-li pravdu. A stejně tak čas ukáže, že názor vědců na škodlivosti ftalátů nic nezmění.

 

Aby však nedošlo k mýlce, nechceme tímto článkem říci, že všechny ftaláty jsou zdraví nebezpečné. Jde především o svatou trojici DEHP, DBP a BBP (to jen pro větší znalce než jsme my).  

Hlavním dodavatelem ftalátů v České republice je chemická továrna DEZA Valašské Meziříčí.

© 2007 - 2020 TŘÍDĚNÍODPADU.CZ | CONCEPT42

Tento web není dotovaný z veřejných zdrojů.

Kniha 7 pádů dpadu