Jak plýtvám vodouHotely patří mezi ty instituce, které slovy o šetření životního prostředí nešetří. Není bez zajímavosti, že termín greenwashing má svůj původ právě ve snahách hotelů o výše uvedené. Kartičky o používání ručníků jsou již dnes legendární. A mezi hotely stále populární. Nechme ale ručníky a jejich praní stranou. Mám pro vás jiné téma. Hotelové sprchy. Sprchy? Ano. Sprchy a vodovodní baterie. Nedokáži odhadnout, kolik vody padlo na mnou použité ručníky. Vím ale, kolik vody jsem vyplýtval při snaze přijít na kloub vytůněným hotelovým sprchám a vodovodním bateriím v koupelnách. Spousty. Ne, nejsem žádný retard ani typ, který koupelny navštěvuje jen vzácně. Dokonce naopak. A troufám si říct, že standardní baterii dokáži ovládat a poradím si i s těmi, které vykazují střední dávku sofistikovanosti. Ovšem, pokud ve sprše trávím pokusem o nastavení teploty a proudu vody déle než tři minuty, něco není vpořádku. Kde je zakopaný vodník? V designu. Design nám pozvolna přerůstá přes hlavu a pozvolna pokořuje hranici smysluplné použitelnosti. Hotelové koupelny jsou hezké a baterie je nedílnou součástí nejen jejího vybavení, ale i designu. Osobně mne nejvíc potrápila baterie v Hiltonu v Londýně (lhostejno kterém). Přiznám se, tu jsem bez pomoci personálu nedešifroval. A že to stálo vody!


Podobně tápám i v jiných hotelech. Samozřejmě ne v těch, do kterých se pravidelně vracím. Tam už mám baterie vychytané. Pokud mne nepřekvapí druhý zakopaný vodník. A tím je stav těchto udělátek. I ta nejodolnější baterie dostane při každodenním používání zabrat. A pak vykazuje jisté provozní vady, které díky nám, hygieny chtivým hostům, vedou k vyplýtvání nehorázného množství vody. Možná většímu, než ty naše zpropadené ručníky, které i když necháme podle návodu přehozené přes sprchu nebo držák, pokojská stejně vymění.


Pokud máte takovou baterii doma, patrně se pousmějete a budete si myslet, že autor je prostě jen zvyklý na staromódní kohoutky. Nebo maximálně zvládne klasickou pákovku. Jenže, co je na těch klasických kohoutcích špatného? (Mimo to se také dočkaly zaslouženíého designového tuningu.) Pokud budeme mluvit o užitém designu, jsou pravděpodobně mnohem smysluplnější než sofistikované kouličky, oválky nebo záhadné páčky. Tedy vychytávky, které ne každý dokáže použít bez toho, aby to neudržitelně poškodilo to takzvané životní prostředí tím, že mu pustíme vodní žilou.

A popravdě řečeno, viděl jsem už bezpočet cedulek, které mne utvrzovaly v tom, že když použiju ručník vícekrát, budu to životní prostředí chránit. Ale nikdy a nikde jsem neviděl návod k použití baterie. I když... lhal bych. Zažil jsem v jednom hotelu nálepku, kde bylo používání sprchy dost detailně (a blbuvzdorně) popsáno. A třeba dodat, že to bylo v zemi, která není na vodu příliš bohatá.

#ekologie #udržitelnýrozvoj #voda