Recenze: perka.czKdyž jsem před nedávnem zjistil potřebu nového plnicího pera a prohlížel si nabídku, všiml jsem si webu perka.cz. Rázem jsem zapomněl na všechny Parkery, Lamy nebo Watermany. Plnicí pera českého výrobce Perka mi totiž nabídla něco, co ty ostatní ne. Předně to, že se jedná o lokálního výrobce. Ty je vždy fajn podporovat. V druhé, avšak mnohem zásadnější řadě pak to, že se jedná o pera na zakázku, vyrobená ze dřeva. Dřeva s historií. Jak sám výrobce říká, o každém kusu dřeva, který k výrobě použije, ví. Ví odkud pochází a proto ke každému peru z jeho dílny dostanete i malý rodný list. Já osobně mám plnicí pero z bahenního dubu, jehož stáří by mohlo být až 7000 let. Kromě dobrého pocitu jsem tak získal i velmi kvalitní psací nástroj. Mimo dřeva, které je ve skutečnosti vlastně jen dekorací, se jedná i o kvalitní mechanické části. Ty výrobce nakupuje v Německu u firmy Schmid, jak jsem se od něj dozvěděl. A výroba probíhá v malé dílničce v pražských Bohnicích, kde najdeme soustruh, vzorky dřeva a — vyrobená pera určená k distribuci. Jak se taková pera vyrábějí si přečtěte zde na webu výrobce. Ten o svých perech říká:

"Perfektní materiál získávám z vlastních zdrojů a také od pana Holuba, který má nedaleko za Prahou na své zahradě sbírku opravdových klenotů. Znám původ každého kousku dřeva. Vím, kde strom rostl, kdy byl pokácen i jak dlouho se dřevo sušilo."


www.perka.cz

Ano, nejedná se o nic, co by mělo tak moc společného s odpady nebo s recyklací. Avšak budeme-li o takovýchto výrobcích hovořit ve světle tzv. udržitelnosti, pak to jsou právě oni, kdo nabízejí alternativu k masové produkci, jejímž vedlejším efektem je právě i odpad, emise ... však víte. A navíc se jedná o skutečně krásné kousky.


Protože jsem si nemohl vybrat z nabídky, bylo mi nabídnuto zajet se osobně domluvit s výrobcem do jeho dílny. Tak nějak si představuji osobní přístup k zákazníkovi. Osobní, nejen přes webový formulář. Spolu jsme tak dali dohromady to, co jsem si představoval a zhruba za dva týdny bylo perko doma. V krásné krabičce i s rodným listem. Pero samotné se velmi příjemně drží. Jelikož nejsem příznivec bombiček, mám v peru pumpičku na inkoust. S perem se velmi příjemně píše. Zanechává dobrou, tenkou stopu a přímo s říká o rozmáchlé podpisy :-)


rodný list - perka.cz

Podívejte se sami do galerie výrobce ZDE. A uznáte, že se jedná o skutečně unikátní kousky. A vezmeme-li v potaz, že za tím vším stojí jeden jediný člověk, nezbývá, než smeknout.

Pokud tedy hledáte dárek pro někoho s dobrým vkusem, nebo firemní dárek pro klienty, mohu jen a jen doporučit. Jak už bylo zmíněno, na rozdíl od běžných výrobců vám perka.cz nabídnou mimo špičkového produktu i vědomí, že podporujete lokálního výrobce, který se zajímá, odkud jeho materiál pochází. A očividně ho má rád.

#pochvala