Postřeh z FacebookuV plném znění zveřejňujeme (se svolením autora) příspěvek z našeho facebooku, který reagoval na názor (se kterým se trideniodpadu.cz plně ztotožňuje), že pozornost věnovaná medializaci (a především jejímu vedení) boje proti plastovým sáčkům a taškám je poněkud nešťastná a i zavádějící.
"...soudím, že plamenný boj proti mikrotenovým sáčkům a plastovým taškám je příliš přehnaný. Jistě, množství které se použije není zcela zanedbatelné, ale při umírněném použití a důsledné recyklaci to lze výrazně snížit. Tyto tašky jsou tak zoufalé, že na víc jako jedno použití nejsou. Maximálně pak na odpadky.

Zároveň neumím ignorovat to, co existuje s plastovými OBALY v regálech s potravinami, drogerií, kosmetikou, drobnou elektronikou a spotřebním zbožím. Každý zná výrobní kreativitu, s jakou se 100 gramů = 6 plátků tvrdého sýra balí do velkého vaničky, která se množstvím plastu rovná několika taškám z mikrotenu.

I na sobě jsem postřehl, že to dělá potravinu "větší" ale není větší. Ve stejném prodejně existují i stejné sýry, úsporněji zabalené.

Každý si může prohlédnout, jak se dělají různé blistery, tj. svařované tvarované obaly pro drobné zboží (baterie, příslušenství k elektronice, kabely k telefonům..) tak, aby to vypadalo co největší. Akorát se to vyhodí.

U obalů na tekutiny by se dalo zlepšit, aby povinnou vlastností bylo že obal lze použít pro vlastní potřebu na něco jiného. Tj. že obal a uzávěr zůstane funkční, těsnící, na vícenásobné použití.

Mohlo by jít i o důsledné rozlišování materiálu, barevnosti, variant rozložitelnosti (pokud by byly degradable... )

Pokud obal obsahuje víc typů materiálů, měl by být oddělitelný k recyklaci.

Proč ještě v zahraničí existují zvěrstva jako jsou loupané ovoce v plastu?

Proč se taková diskuse na veřejnosti nevede? Poptávka by výrobce motivovala k vyrábění užitečnějších obalů a nemuselo by docházet k direktivním nařízením, které vypadá jako šikana ze strany EU, nebo státu."

Více na podobné téma a možné cesty dál si přečtěte třeba TADY.

Foto: Scrap This Pack/flickr.com

#plastovétašky #ekologie

© 2007 - 2020 TŘÍDĚNÍODPADU.CZ | CONCEPT42

Tento web není dotovaný z veřejných zdrojů.

Kniha 7 pádů dpadu