FANKLUB TOALETNÍHO PAPÍRU

Neudržitelnost spojená s výrobou toaletního papíru není na první pohled znatelná. Toaletní papír neplave v oceánech, nepovaluje se na plážích. Je to vcelku intimní záležitost, o které se nemluví. K naší vlastní škodě. Právě toaletní papír je přímo učebnicovou ukázkou toho, jak pro vlastní pohodlí drancujeme přírodní zdroje. Jenomže… na druhou stranu toaletní papír patří k těm výdobytkům civilizace, díky kterému se můžeme i civilizovanými nazývat. Jeho existence, podobně jako třeba u dámské vložky nebo dětské pleny, nám umožňuje žít způsobem, o kterém se našim předkům ani nesnilo. Pravdou však je, že cena za toto pohodlí se dlouhodobě zvyšuje.

468x60_Heroes.png

Od geniálního nápadu po miliardový byznys

Asi těžko budeme rozumovat nad tím, jak s toaletním papírem naložit po použití. Podívat se budeme muset na zcela opačný konec problematiky. A sice na těžbu surovin a samotnou výrobu toaletního papíru. Tam totiž začíná výše zmíněné drancování. Berte v potaz, že obrat globálního byznysu s toaletním papírem se pohybuje kolem 15 miliard dolarů ročně. A v této částce není zahrnut obrat zbytku „hygienického papírového byznysu,“ což jsou papírové kapesníčky a utěrky, který může částku přinejmenším zdvojnásobit. Jedná se tedy o velmi vydatný byznys. To úplně poslední, co by chtěli výrobci „papírové hygieny“ slyšet, jsou řeči o udržitelnosti. Jejich zákazník je jejich pán. Vlastně jim vyhovuje to, že zákazník o tom, jak a z čeho se toaleťák vyrábí, neví. Nevědomost je síla, jak říkal Orwell.

Historie v ruličce

  • Cesta k ruličce bělostného papíru byla dlouhá. Na úsvitu lidských dějin člověku stačila voda z potoka, listí nebo sláma. Ve středověku se používaly údajně i staré hadry. Později pak papír a velké oblibě se těšily (ještě relativně nedávno) noviny.

  • První „moderní“ forma toaletního papíru spatřila světlo temného světa v Číně někdy kolem roku 1390 pro potřeby císařského dvora. A že dvůr měl nějakou spotřebu.

 

  • Otcem toaletního papíru tak, jak ho známe dnes, je pravděpodobně Joseph Gayetty, který v USA představil první skutečný toaletní papír někdy kolem roku 1857.

 

  • V Evropě se začal toaletní papír prodávat zřejmě od roku 1929 prostřednictvím obchodníka Hanse Klenka.

 

  • V minulosti byl v Československu papír vyráběn na Slovensku v Harmanci a vedle klasického ruličkového papíru byl k mání i skládaný toaletní papír – kdo ví proč – s jednou stranou hladkou a druhou… o něco méně hladkou. V současnosti pochází převážná část toaletního papíru v obchodech od nadnárodních koncernů.

Luxus 30 % světové populace

Ačkoli toaletní papír dnes využívá zhruba jen 30 % světové populace, jeho produkce je enormní. Podle některých zdrojů se může blížit k hranici 90 000 000 ruliček každý den. Lidé věří tomu, že toaletní papír se vyrábí jen z recyklátu. To je nesmysl. Z recyklátu bývají vyrobené jen návinové ruličky. Samotný bílý (růžový, zelený, žlutý...) toaletní papír je materiálem té nejvyšší kvality a jeho výroba je – jak dnes říkáme – neekologická. Ostatně jako výroba každého papíru je i výroba toaletního papíru spojená s enormní spotřebou vody, používání chemikálií a emisemi. A samozřejmě těžbou dřeva a vším, co s ní souvisí. (O dřevu více ZDE.) Toaletní papír je nutno vydatně bělit (popřípadě barvit). Dříve se k bělení používal chlór. Nicméně od jeho používání se pro jeho škodlivost ustupuje. Místo chlóru se používá bělení peroxidem, kyslíkem nebo ozónem. Na některých výrobcích najdete označení TCF (Total Chlorine Free - běleno bez chlóru) a ECF (Elemental Chlorine Free - papír bělený bez elementárního chlóru, pouze jeho sloučeninami). Platí to, že čím je toaletní papír bělejší, tím více bych chemicky ošetřený. Navíc je třeba vzít v potaz tu skutečnost, že téměř veškerý vyrobený toaletní papír skončí v odpadní kanalizaci. Jedná se tedy o jednorázový produkt.

 

Recyklovaný toaletní papír?

Jistě. Papír totiž nelze recyklovat do nekonečna – ostatně to nelze nic. A jelikož jsou na toaletní papír kladeny vlastně minimální požadavky, je uplatnění recyklátu pro jeho výrobu velmi rozumnou úvahou. Potíž s tzv. recyklovaným toaletním papírem je v tom, že jeho používání je sice ekologické, ale ne vždy tak komfortní, jako používání toaletního papíru z panenské suroviny (buničiny čerstvě pokácených stromů). Proto je mezi většinovou populací o tyto produkty naprosto minimální zájem . A pro velkoprodukci chemicky upravovaného toaletního papíru vyráběného z buničiny nepředstavuje tato ekologičtější varianta žádnou konkurenci.

Jinak řečeno, žádný toaletní papír vyrobený z panenského materiálu, nemůže být takzvaně ekologický. Lhostejno bylo-li k výrobě použito tzv. certifikovaného dřeva z certifikovaných lesů. Protože v konečném důsledku strom jako strom, viďte? Ta certifikace jen jen nálepka, kterou si lze koupit a dodržet certifikační minimum.

 

Ještě že je tu prestiž

Vzhledem k tomu, že pro velké výrobce v dnešní době, kdy si lidé více a více začínají všímat negativního dopadu výroby, hraje velkou roli i prestiž, lze očekávat, že se tito budou snažit využívat při výrobě toaletního papíru z panenské suroviny i recykláty. Zatím jen v podobě vizí a slibů do budoucna. Nicméně tento krok budou muset výrobci učinit. A to pod tlakem veřejnosti. Doufejme. Otázkou je, který korporátní kolos bude první. Ve hře totiž není udržitelnost, ekologie nebo snížení emisí. V této hře je hlavní zákazník. A o toho žádný výrobce ani prodejce přijít nechce. Ať to stojí co to stojí.

Zdroje: Arnika, Ekolist, Inhabitat

Podle Natural Resources Defense Council (NRDC) padne globální spotřebě toaletního papíru denně za oběť zhruba 27 000 stromů. Převážně borovic a smrků. To je přibližně 10 procent (!) celkové denní těžby dřeva. Již v roce 2009 byla spotřeba toaletního papíru v ČR zhruba 400 000 000 rolí ročně (za cca 2 miliardy Kč). 
joseph-gayetty.jpg
Na výrobu jedné role toaletního papíru z panenské suroviny je třeba zhruba 150 litrů vody.
Virga_kniha_Martin_Hobrland.jpg
PROČ SE TOALETNÍ PAPÍR ROZPOUŠTÍ?

Toaletní papír se snadno rozpouští, protože voda oslabuje vazby mezi celulózovými vlákny. Toaletní papír je totiž vyroben z krátkých  vláken se slabými vazbami, které se při nasycení vodou snadno rozpadnou. Pevnost a rozpustitelnost papíru jsou dvě základní vlastnosti kvalitního toaletního papíru.

  • Wix Facebook page
  • Instagram Social Icon
trideniodpadu.cz kontakt

© 2007 - 2020 TŘÍDĚNÍODPADU.CZ | CONCEPT42

KONTAKT

Tento web není dotovaný z veřejných zdrojů.

Kniha 7 pádů dpadu