JAK SE RECYKLUJE TEXTIL

Recyklace textilu je velmi komplikovaná. Ovšem není zcela nemožná. S neustále vzrůstajícím množstvím těchto materiálů je nejvyšší čas začít se zabývat recyklací textilu vážně. O snižování výroby a spotřeby textilu pravděpodobně řeč být nemůže. Bohužel.

 

Textil je ze všeho nejdříve potřeba vytřídit. K tomu slouží velké kovové kontejnery, jejichž síť se neustále rozrůstá. Do těchto kontejnerů je mimo textilu možné vhazovat i použitelnou obuv, funkční aktovky, kabelky, apod. To proto, že primárním cílem majitelů kontejnerů je nejen textil a oblečení shromažďovat, ale po vytřídění jej poslat znovu do oběhu prostřednictvím charit a obchodu s použitým textilem. Vše, co do kontejneru vhazujete, by mělo být v igelitových taškách nebo pytlích. Čisté. To z důvodu snadnějšího svozu a dalšího třídění.

Takzvaná recyklace textilu se dělí na dvě základní kategorie 

 

  • Oblečení, které je ještě dál možné nosit - princip REUSE (znovupoužití) - se znovu pošle do oběhu prostřednictvím bazarů, charit a podobných systémů. Vyveze se do zahraničí.

  • Nenositelné oblečení a jiný odpadní textil, který se mechanicky downcykluje nebo likviduje. V konečném důsledku není od věci poznamenat, že takového textilu je až 60 %.

První variantou se nebudeme příliš zabývat. Textil se znovu vrátí do prodeje prostřednictvím second-handů, hrabáren, popřípadě se předá charitativním organizacím, prodá se někam mimo Evropu. Jedním dechem dlužno dodat, že množství použitého oblečení, které my s tak dobrým pocitem naházíme do kontejnerů, převyšuje poptávku. 

Španělská firma Recover se již léta zabývá získávání textilního vlákna z použitého textilu. To pak s příměsí vlákna nového používá v nových výrobcích. Jedná se o první vlaštovku tzv. udržitelné textilní produkce v průmyslovém měřítku.

Recyklace textilu je vlastně downcyklace

Samotná downcyklace textilu je komplikovaná zejména z důvodu druhové různorodosti. Oblečení se vyrábí z různých materiálů. Mnohdy jsou na ušití jednoho kusu použity různé materiály (například podšívky, lemy, apod). Navíc v laciné konfekci není často obsažena čistá bavlna. K tomu je většina oblečení vybavena knoflíky, zipy, sponami a dalšími netextilními doplňky. A velká část textilu obsahuje chemická barviva a aditiva. Jedná se tedy o velmi nehomogenní materiál. Aby byla recyklace rentabilní, je třeba tyto doplňky (stejně jako nerecyklovatelné druhy textilií a materiálů) odstraňovat, a k samotnému procesu recyklace připustit jen ty použitelné. To se děje na třídící lince. Pak následuje rozdrásání textilu ve stroji vybaveném páracími noži. Vznikne různorodá směs všemožných barev. Z toho je jasné, že další využití bude směřovat k výrobkům nižší kvality. Nicméně nízká estetická kvalita nemusí nezbytně znamenat nižší využitelnost. Tento materiál (po dalších úpravách) nachází uplatnění při výrobě izolací (bandáže) zejména vodovodních a odpadních vedení. Jistě znáte ty šedivé kusy, kterými jsou tyto roury obalené aby je chránily jak mechanicky tak tepelně (byť se nejedná o primární tepelnou izolaci). Dále se z tohoto recyklátu vyrábějí v některých zemích izolační desky, kdy se recyklovaný textil lisuje a slouží jako jednoduchá izolace. Recyklát se někdy využívá jako výplně. Například v sedadlech automobilů, vlaků nebo letadel. Zde je však požadavek na jednodruhový recyklát - tedy cucky ze stejného materiálu. To vše komplikuje. Dalším použití je v klasických čisticích hadrech. To se použije zbytkový textil, který se jen nařeže. Pucvol.

Jednodruhový bavlněný starý textil je možné po rozcupování využít jako materiál k výrobě lepenky na střechy, prachovek nebo zátěžových koberců.

Největším dovozcem použitého textilu je Indie

V Evropě se recyklace textilu se zpracování odpadového textilu nevyplácí. Proto se někdy vyváží ke zpracování zejména do Indie, která je v současnosti jeho největším dovozcem. Naopak největším exportérem odpadového textilu jsou USA, Anglie a v poslední době si značně polepšilo i naše sousední Polsko.

 

Recyklace Polyesteru?

Polyester, který je vyrobený z ropy — zjednodušeně řečeno — je chápán jako velmi neekologický materiál. Je to vlastně syntetické PET vlákno. Nicméně existují technologie, které ho dokáží zrecyklovat do téměř základní surovinové podoby. S jednou takovou technologií přišla Japonská společnost Teijin. To je velmi přínosná informace. My se v současnosti dojímáme informací, že z PET lahve lze polyester vyrobit a považujeme to za jeden z důvodů, proč třídit PET lahve. Hloupé, viďte?

Odpadní textil má výhřevnost hnědého uhlí​

Odkazy

Více o textilu ZDE.

Je pro Evropu únosné textil recyklovat? A umíme to? Článek z iDnes ZDE.

Firma Recover, která se specializuje na výrobu vlákna z použitého textilu.

O ekonomické podstatě recyklace textilu s firmou Potex ZDE.

Stránky asociace ARETEX (Asociace recyklace použitého textilu) jsou ZDE.

 

Zdroje: iDnes, Potex, Diakonie Broumov,  ARETEX, Odpady 4/20

Recyklaci textilu si není možné představovat tak, že se všechno nacpe do nějakého zázračného stroje a na jeho druhém konci vyleze nová látka. Ve skutečnosti lze optimálně recyklovat jen zhruba 10 % z celkového množství textilu uvedeného na trh.

Kontejnery na použitý textil nelze označit za kontejnery na materiál určený k Recyklaci. Jejich primární účel je sbírat použitý textil k znovupoužití (reusing).

Econea_trideniodpadu.png

Firma Potex odkloní ze směsného odpadu ročně zhruba 2000 tun textilu.

© 2007 - 2020 TŘÍDĚNÍODPADU.CZ | CONCEPT42

Tento web není dotovaný z veřejných zdrojů.

Kniha 7 pádů dpadu