KOLEKTIVNÍ SYSTÉMY

JAK FUNGUJE ZPĚTNÝ ODBĚR

K čemu je dobrý zpětný odběr

Jedna z mála alespoň částečně funkčních metod, jak zmenšovat negativní dopad průmyslu na tzv. životní prostředí, je zpětný odběr. Zkráceně se mu říká ZOV. V principu jde o to, že klade na výrobce odpovědnost za jejich produkty po tom, co doslouží. Výrobci proto založili kolektivní systémy, které za ně tuto odpovědnost převádějí do praxe. Jinak řečeno výrobci jim platí peníze a kolektivní systémy organizují zpětný odběr. 

Zpětný odběr je jedním z mála alespoň trochu funkčních opatření ke snižování negativního dopadu průmyslu na životní prostředí 

 

V rámci zpětného odběru máme možnost odevzdat použité nebo nefunkční zařízení k jeho zpracování, jehož výsledkem by mělo být zajištění recyklace nebo likvidace. Zpětný odběr se provádí buď formou sběrných kontejnerů, prostřednictvím autorizovaných míst, nebo v rámci prodeje nových produktů. V současnosti se vztahuje zpětný odběr na tyto komodity

  • elektroodpad (včetně solárních panelů)

  • pneumatiky

  • baterie a akumulátory

  • světelné zdroje

  • autovraky

  • obalové materiály

Do budoucna by se měl zpětný odběr – tedy povinnost výrobců – rozšířit i na oblast textilu a potravinářských tuků. Naopak z režimu zpětného odběru byly v roce 2015 vyjmuty minerální oleje.

Zpětný odběr probíhá prostřednictvím kolektivních systémů

 

Jelikož výrobci by nebyli schopni provozovat zpětný odběr sami, založili kolektivní systémy. Naštěstí tyto kolektivní systémy neřeší, jaké značky v rámci ZOV odevzdáváme. A ano, jsou i výrobci, které na férovém přístupu většiny solidních výrobců parazitují. A nejen výrobci, mezi tzv. „free riders“ lze zahrnout i některé e-shopy a distributory. Pravda, částečně z důvodu nedomyšlené legislativy. V krátkosti si nyní něco povíme o kolektivních systémech, které působí v České republice.

• KOLEKTIVNÍ SYSTÉMY - ELEKTROODPAD

Kompletní seznam všech subjektů zabývajících se zpětným odběrem v kategorii elektro je ZDE.

ELEKTROWIN oficiální web: https://www.elektrowin.cz

Funguje od roku 2005 a jde zřejmě o největší kolektivní systém v ČR, který se zaměřuje převážně na chladící zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Byl založen předními výrobci elektrotechniky.  BSH (Bosch, Siemens, Gaggenau), Candy Hoover (Candy, Hoover, Haier, Zerowatt), Electrolux (AEG, Zanussi, Electrolux), ETA (ETA, GoGEN, Hyundai, Goddess, Gallet), Fast ČR (Sencor, Philco), GORENJE (Gorenje, MORA, Hisense), Groupe SEB ČR (Tefal, Moulinex, Rowenta, Krups), Miele, Philips Česká republika, Whirlpool CR (Whirlpool, Indesit)

ASEKOL oficiální web: https://www.asekol.cz/asekol/

Založena v roce 2005 společnostmi LG Electronic, BaSys, Mascom, Fast a Asbis.

Asekol Solar se zabývá zpracováním solárních panelů.

REMA oficiální web: https://www.rema.cloud/

Společnost se zabývá sběrem elektroodpadu, baterií a solárních panelů.

RETELA oficiální web: http://www.retela.cz

Zabývá se zpětným odběrem elektrozařízení, přenosných baterií a solárních panelů.

• KOLEKTIVNÍ SYSTÉMY - SOLÁRNÍ PANELY

Seznam firem, které se angažují, nebo angažovat hodlají, v recyklaci solárních panelů vypadá takto. Jelikož se jedná o relativně novou oblast zpracování elektroodpadů, seznam nemusí být úplný. O solárních panelech více ZDE.

• KOLEKTIVNÍ SYSTÉMY - SVĚTELNÉ ZDROJE

EKOLAMP oficiální web: https://www.ekolamp.cz/

Ekolamp funguje od roku 2005 a byl založen předními výrobci světelných zdrojů. Namátkou jmenujme Philips, Osram, General Electric nebo Narva. Zjednodušeně řečeno specializuje se na zpětný odběr světelných zdrojů, zejména problematických zářivek. A to jak z domácností prostřednictvím sítě sběrných kontejnerů, tak i z průmyslu. O světelných zdrojích více ZDE.

• KOLEKTIVNÍ SYSTÉMY - BATERIE A AKUMULÁTORY

ECOBAT oficiální web: https://www.ecobat.cz/

Systém byl založen v roce 2002 významnými výrobci baterií, mezi nimi i Bateria Slaný. Ecobal sbírá baterie a akumulátory jak z průmyslu, tak i z domácností. Více o bateriích ZDE.

 

REMA BATTERY oficiální web: https://www.rema.cloud/rema-battery

Rema Battery je součástí kolektivního systému Rema, který se zabývá sběrem elektroodpadu, solárních panelů a právě baterií.

• KOLEKTIVNÍ SYSTÉM - PNEUMATIKY

ELTMA oficiální web: https://www.eltma.cz/

Eltma je v současnosti nejmladším kolektivním systémem. Funguje od roku 2016 a jejími zakladateli jsou společnosti Bridgestone Europe, Continental Barum, Goodyear Dunlop Tires Czech, Michelin Hungária, Nokian Tyres a Pirelli Tyre (Suisse). Jelikož byl založen tento kolektivní systém, pneumatiky není možné odevzdávat ve sběrných dvorech, ale pouze v autorizovaných místech zpětného odběru ELTMA.

• KOLEKTIVNÍ SYSTÉM - OBALOVÉ MATERIÁLY

Eko-kom oficiální web https://www.ekokom.cz/

Eko-kom má na českém trhu monopolní postavení  v oblasti obalových materiálů, kdy organizuje jejich sběr (ale podílet se na něm ze zákona nemůže) a řeší smlouvy s obcemi. Eko-kom pro nás provozuje síť barevných kontejnerů. Systém byl založen koncem 90. let.

PROČ VYUŽÍVAT ZPĚTNÉHO ODBĚRU?

Upřímně, zpětný odběr je jedním z mála prostředků, který alespoň minimálně vrací některé druhy materiálů zpět do oběhu a snižuje negativní vlivy způsobené nesprávným uložením těchto odpadů. Většina z nich totiž obsahuje velmi škodlivé látky.

 

Kolektivní systémy za léta svého působení dokázaly využívání systému zpětného odběru maximálně zjednodušit. Sběrných míst jsou řádově tisíce a jsou skoro všude. To, že se stále objevují odpady, které běžně do tohoto systému spadají, v příkopech nebo ve směsném odpadu, svědčí o tom, že mezi lidmi jsou stále nepoučitelní bezohlední kreténi – za ta slova se neomlouvám. Je dobré nazývat věci pravými jmény. Evropské směrnice, regulace a vyhlášky nevzmůžou nic. Pouze se stávají zdrojem peněz a v konečném důsledku jsou někdy příčinou toho, co se snaží vyřešit. 

Využívejte systém zpětného odběru. Díky.

CO JE TO ZPĚTNÝ ODBĚR?

Zpětný odběr výrobků (zkráceně ZOV) je založen individuální odpovědnosti výrobce zajistit nakládání s výrobky po ukončení jejich životnosti. 

250x250.jpg
PROBLEMATICKÝ TEXTILNÍ PRŮMYSL

Kontejnery na textil nejsou zpětným odběrem v pravém slova smyslu. Ten provozují komerční firmy a neziskové organizace. Textilní průmysl bohužel nevykazuje příliš empatie a řadí se tak mezi největší znečišťovatele životního prostředí. Výrobci nepodnikají žádné aktivity, naopak mnohdy se snaží principů zpětného odběru podle využít k prodeji dalších kusů textilu. Hovoříme zde samozřejmě o laciné koncekci

PLÁNY EVROPSKÉ LEGISLATIVY

Podle nich by roce 2025 měla (musí)Česká republika recyklovat veškerý svůj komunální odpad z 55 %. Dnes se jí to daří pouze z 38 % (vyprodukovaného komunálního odpadu). 

Econea_trideniodpadu.png
Kolektivní systémy mají ze zákona povinnost zřídit sběrné místo elektroodpadu v každé obci, která o to požádá. (Více ZDE)
ELEKTROODPADOVÝ ARMAGEDON

Podle zprávy Světového ekonomického fóra (2019) představuje elektroodpad nejrychleji rostoucí kategorii odpadů. Roční nárůst představuje téměř 50 milionů tun za rok a do roku 2050 by podle odhadů mohl vzrůst až na 120 milionů tun ročně!

ZPĚTNÝ ODBĚR VELKOOBJEMOVÉHO ODPADU

Velkoobjemový odpad umožňuje občanům odevzdávat obec. A to prostřednictvím kontejnerů. Jejich umístění a harmonogram je vždy na webových stránkách té které obce. Popřípadě obce volí jiný způsob oznámení. Více o velkoobjemovém odpadu ZDE.

  • Wix Facebook page
  • Instagram Social Icon
trideniodpadu.cz kontakt

© 2007 - 2020 TŘÍDĚNÍODPADU.CZ | CONCEPT42

KONTAKT

Tento web není dotovaný z veřejných zdrojů.

Kniha 7 pádů dpadu