top of page

GALERIE UPCYKLACE

GALERIE FIREM Z OBLASTI UPCYKLACE A RE-USE

Princip upcyklace již využívá mnoho firem především v oblasti módních doplňků a nábytkářství. Ovšem díky tomu, že upcyklace je obor, který nemá pevně dané konvenční hranice, druhotné materiálové zdroje nacházejí uplatnění stále v nových oblastech.

UPOZORNĚNÍ: některé odkazy již nemusí být aktuální. Za to se vám omlouvám a budu rád, dáte-li mi echo.

Aerotiques (GB)

Z upcyklovaných komponentů letadel vzniká úžasný nábytek a bytové doplňky.

Umělecký Ateliér Klon (ČR)

Stylová upcyklace textilu a předmětů denní potřeby.

Sealand (Jižní Afrika)

Pod Stolovou horou vznikají módní doplňky, k jejichž výrobě je použit i odpadní materiál vyplavený mořem.

Relu (CZ)

Z recyklovaných papírových pytlů vznikají batohy a tašky, co vydrží i déšť, z šátků od babiček a nenošených kožených bund zase originální kabelky.

MPVinyl (ČR)

Kreativní využití gramofonových desek. Ruční umělecká práce.

AViART, Austrálie

AVIART je australská firma založená v roce 2013, se zabývá upcyklací součástek vyřazených letadel, ze kterých vyrábí úžasný nábytek a interiérové doplňky.

NAHAKU Brno

NAHAKU – designérské studio z Brna, které využívá principy upcyklace při tvorbě designových prvků do interiérů.

Batůžky Bek-Bek

BEK-BEK (ČR). Stylové batůžky vyrobené ze zbytkového materiálu z výroby rolet.

Mariclaro, Kanada

MARICARLO (Kanada). Upcyklované produkty využívající materiály získané z interiérů automobilů.

Navzdory_upcyklace_CSR

NAVZDORY přichází z Ostravy. Svou kreativitou vzdoruje neefektivnímu nakládání s odpady. Upcyklaci nabízí firma jako součást CSR.

Eversom, Holandsko

EVERSOM. Nizozemské designové módní doplňky vyrobené z vysloužilých požárních hadic.

Bureo (Čile)

BUREO (Chile).Rybářské sítě jsou zásadní problém. A právě z nich tahle partička ze Santiaga vyrábí skateboardy nebo brýle. Chytré, přínosné. Podívejte se na jejich web.

reHOSE

Český výrobce vkusných tašek, opasků nebo peněženek, který jako zdroj využívá požárních hadic.

Chalet servis s.r.o.

CHALET (ČR). Firma, která vykupuje staré stavební dřevo a následně jej využívá k tvorbě překrásných interiérů.

Sealand

SEALAND (Jižní Afrika). Firma využívající pro své designové výrobky vysloužilé reklamní bannery nebo lodní plachty. Vše vyrábí lokálně.

MotoArt Aviation, USA

MOTOART (USA) je jedním z největších a nejznámějších výrobců nábytku a interiérových řešení nebo doplňků vyrobených z vysloužilých letadel.

RYVERA

RYVERA. Česká upcyklace z Vysočiny. Upcyklace, udržitelná móda, podpora lokálních výrobců. To jsou témata, kterými se tento projekt zabývá. A jak říká jeho majitelka: Koupí zboží z mé dílny pohladíte své ekologické svědomí. Tak šup...

Hearospeaker

HEAROSPEAKER (Velká Británie). Přenosné reproduktory z vyřazených tenisových míčků.

Nukak (Španělsko)

NUKAK (Španělsko). Firma z Barcelony, která přetváří reklamní plachty a duše jízdních kol v batohy, tašky a další módní doplňky.

Plane Industries

PLANE INDUSTRIES (Velká Británie). Naprosto úžasné přetvoření vyřazených součástí z leteckého průmyslu do nábytku a doplňků.

Freitag (Švýcarsko)

FREITAG (Švýcarsko). V opblastni upcyklace průkopnická firma vyrábějící tašky a další doplňky z kamiónových plachet, duší kol a bezpečnostních pásů. Dnes již kultovní značka – mezi znalci, samozřejmě.

Oxgut Hose (USA)

OXGUT (USA). Požární hadice není ani v nejmenším nudný materiál. Kalifornská firma vám předvede pravý opak. Využívá požární hadice jako vkusného doplňku při výrobě nábytku, tašek nebo módních doplňků. Jak sama firma říká, jejich vstupní materiál má za sebou heroickou tradici.

Industrial Kid (Maďarsko)

INDUSTRIAL KID (Maďarsko) V Maďarsku vznikají od roku 2015 půvabné lampičky z vyřazených součástek jízdních kol. Seznamte se: Industrial Kid.

Mamukko (Irsko)

MAMUKKO (Irsko). Firma dvou bratrů původem z Maďarska, avšak sídlící v Irsku. Firma využívá zbytků textilu, lodních plachet nebo záchranných vest, které pak přetváří do limitovaných edicí designových tašek.

Lamp Revival (USA)

LAMP REVIVAL (USA) to jsou lampy, lampy a zase lampy. Fantazii se meze nekladou a některé z kusů jsou skutečnými skvosty. Futuristické, industriální až steam-punkové.

The Hairy Growler (Anglie)

THE HAIRY GROWLER (Velká Británie) Tady v Cambridge se staré mince a podobné kovové předměty mění v úžasnou bižuterii. Vše za použití tradičních ručních technik.

Zaspas (ČR)

ZASPAS (ČR). Zástupce tuzemské špičkové upcyklace vyrábí stylové doplňky z vysloužilých bezpečnostních pásů a šije je v ČR.

Stu-Art (Anglie)

STU-ART (Velká Británie). Upcyklace ze severu Anglie. Stuart přetváří vyřazené avionické součástky a komponenty v stylový nábytek, který uchvátí všechny milovníky letectví. A samozřejmě i ty, kteří chtějí vlastnit něco neobvyklého.

Sword&Plough USA

SWORD & PLOUGH (USA). Firma spolupracuje s výrobci, kteří zaměstnávají válečné veterány. Zabývá se upcyklací vojenských materiálů, které využívá při výrobě stylových tašek.

Vaho (Španělsko)

VAHO (Španělsko) vzniklo v Barceloně v roce 2001 a soustředí se především na tašky a módní doplňky, které firmu proslavily.

Recycled Brooklyn (USA)

RECYCLED BROOKLYN (USA). Designové nábytkové studio z New Yorku, které se zabývá výrobou upcyklovaného nábytku. Jako zdroj studiu slouží převážně železné prvky, dřevo a dřevěné dveře. Studio se zabývá výrobou převážně na zakázku. A to jak nábytku, tak kompletních interiérových řešení.

GlobeHope (Finsko)

GLOBE HOPE (Finsko). Funguje od roku 2001. Firma vyrábí prostřednictvím sítě lokálních subdodavatelů.

Ting London (Anglie)

TING (Velká Británie). Designová firma s působností v LA a v Londýně. Firma byla založena v roce 2000 a specializuje se na luxusní produkty, k jejichž výrobě se využívá starých kožených materiálů.

Sonoma.us (USA)

SONOMA.US (USA(. Firma, která se snagažuje především ve své lokalitě. K výrobě svých produktů využívá materiálů, jejichž původ a historii se snaží zohlednit v jejich designu.

Rekolero (ČR)

REKOLERO (ČR). Ruční výroba módních doplňků z vysloužilých cyklo pneumatik.

Tinman Studio (Izrael)

TINMAN (Izrael). Studio, které se zabývá špičkovou upcyklací automobilových součástek a dílů. Ty přetváří v úchvatné kusy nábytku. Nebo bytových doplňků. Ideální souznění designu, upcyklace a řemeslné dokonalosti. Pro milovníky aut sedmé nebe.

R3DNA

R3DNA (USA). Firma ze San Francisca (USA), která se zabývá upcyklací kožených potahů z automobilů a jiných luxusnějších dopravních prostředků. V jejich nabídce najdeme designově vychytané tašky, batohy a další doplňky, které mají společné dvě věci. Kůži a upcyklační přístup.

Season2 Unlimited (USA)

SEASON2UNLIMITED (USA). Firma z Texasu. Specializací je upcyklace barelů a sudů, ze kterých vznikají překrásné stolky a další kusy nábytku.

Alchemy Gods (USA)

ALCHEMY GODS (USA). Úžasné produkty vyrobené z duší pneumatik. Firma vyrábí v americkéém Seatlu a je důkazem toho, že i něco tak fádního, jako jsou gumové duše, je možné upcyklovat do elegantních tašek a módních doplňků.

Carma (Portugalsko)

CARMA (Portugalosko) vyrábí unikátní jízdní kola z – a teď se podržte – autovraků. Pochází z Lisabonu, kde z vrakovišť sbírá komponenty, ze kterých pak staví vskutku zajímavá jízdní kola. Carma dává tomu, co zbylo z aut, novou karmu.

Indosole, USA

INDOSOLE (USA(. Pneumatiky, ty ojeté, jsou velký problém. Tire Flaps tomuto problému tak nějak ulevuje tím, že pneumatiky používá k výrobě podrážek pro své žabky. Když mohou po gumách jezdit auta, proč bychom po nich nemohli chodit i my, že?

TRMTAB (USA)

TRMTAB (USA) založily spolužačky Cassandra a Mansi. Jejich společný podnik se specializuje na produkty vyráběné ze zbytků kůže. Ty pocházejí z podniků kožedělného průmyslu z celého světa a v TRMTAB z nich vznikají limitované edice módních doplňků.

Vinylyze (Maďarsko)

VINYLYZE (Maďarsko). Značka luxusních designových obrouček na brýle a pouzdra vyráběných z nepotřebných gramofonových desek – vinylů. Ruční výroba v Budapešti.

Bullets2Bandages (USA)

BULLETS2BANDAGES (USA). Firma zabývající se vkusnou upcyklací vojenského střeliva, které přetváří do podoby náramků, klíčenek, otvíráků, ale i vkusných dárkových kazet. A mimo to se snaží všemožně podporovat charitativní organizace pečující o armádní veterány.

Bike Furniture Design

BFD (USA). Od roku 1990 se toto studio z Michiganu, které spolupracuje s externími designéry, věnuje designu a výrobě jedinečných kusů praktického nábytku ze součástek vysloužilých kol.

Keybag (Portugalsko)

KEYBAG (Portugalsko). Dámské kabelky z dílny Studia João Sabino z Portugalska. Vyrobené z čudlíků počítačových klávesnic. Ve výrazných barvách pro dámy, které oceňují vyjímečnost a, přiznejme si, i trochu té extravagance. Vysoce hodnocený módní doplněk.

Rehyphen (Singapur)

REHYPHEN (Singapur). Z magnetofonových kazet vzniká "MusicCloth", proplétaný materiál z pásků, který nachází všemožné využití. I tak lze propojit upcyklační princip s uměním.

bottom of page