JAK SE RECYKLUJÍ TONERY DO TISKÁREN

Vzhledem k dostupnosti domácích tiskáren a postupu tzv. digitalizace, jsou vypotřebované tonery a inkousty jedním ze zásadních druhů odpadu. Ten sice není charakterizován jako nebezpečný, ale bezpečný rozhodně není.

Jak se recyklují tonerové kazety

Recyklace – či lépe řečeno separování tonerových kazet od ostatního odpadu – není z hlediska nás, spotřebitelů, nijak náročná. Jednak lze využívat systému zpětného odběru a prázdnou kazetu při nákupu nové v obchodě vrátit. Toto už funguje v naprosté většině firem a korporací, které s dodavateli spolupracují. Otázkou je, co se s kazetami v rukou těch, kterým je svěříte, stane. Rozumné je jejich opětovné plnění a prodej. Touto činností se zabývá docela velké množství firem. Nejedná se zde o recyklaci v pravém slova smyslu, ale o opětovné použití větší části kazety. Repas, renovace nebo remanufacturing, chcete-li. Pravdou je, že takto znovupoužít lze jen kvalitní a nepoškozené tonerové kazety. 

Tzv. kompatibilní neznačkové tonerové kazety nelze renovovat

Znovu do oběhu se dají vrátit i náplně do inkoustových tiskáren. Platí teoretické pravidlo, že recyklace/doplnění náplně vás bude stát o polovinu méně než pořízení nové náplně. Slovo teoreticky důrazně zdůrazňuji. Platí však jen v případě kvalitně vyrobených kazet a inkoustových náplní.

Jaké tonery lze recyklovat?

Nelze recyklovat / repasovat úplně každý toner. Vzhledem k tomu, že toner se skládá z plastové kazety a zbytků náplně, není jejich zpracování úplně jednoduché. V žádném případě neplatí, že se plastové pouzdro může zlikvidovat jako plast. Už jen proto, že tyto plasty často obsahují zpomalovače hoření. Samotná recyklace, jak ji známe třeba u obalových plastů, nepřipadá v úvahu. Jedinou možností je tedy renovace.

Tonerové kazety, které se získávají prostřednictvím zpětného odběru z firem, nebo všerůzných sběrných boxů. Dochází k jejich vyčištění – odstranění zbytků tonerového prášku. Tato činnost musí probíhat za přísných hygienických podmínek. To protože vdechování tonerového prášku může být nebezpečné. Což platí zvláště v případě laciných tonerových kazet z Asie, jejichž tonerový prášek mnohdy obsahuje větší, než v Evropě povolené, množství škodlivých (rozuměj i karcinogenních) látek.

Následně se odstraní opotřebované mechanické součástky a zůstane tak pouze samotné pouzdro. To, jelikož se jedná vlastně jen o nádobu na prášek, lze používat opakovaně. Následně je kazeta znovu osázena funkčními mechanickými součástkami a naplněna. Na takto renovovaný toner pak lze vystavit záruku, jako na nový produkt. V principu se tedy jedná o tzv. remanufacturing bez tráty shodnosti. (Více o remanufacturingu ZDE.)

Podezřele levné tonerové kazety však renovovat nelze. A nelze je ani recyklovat. Navíc výrobci těchto šuntových kazet nijak nepřispívají poplatky do kolektivních systémů a tak na těch poctivých parazitují.

Jak poznám, že jde o kvalitní nezávadnou tonerovou kazetu?

Nové kazety jsou certifikovány DIN 33870, renovované inkoustové kazety pak normou DIN 33871.

Odkazy

Stránky Asociace recyklátorů tonerů a užitečné informace naleznete ZDE.

O problematice tonerových kazet na stránkách sdružení Arnika ZDE.

Zdroje: Ministerstvo životního prostředí, Arnika, Asociace renovátorů tonerů.

Recykluj_Tonery_trideniodpadu.JPG

SEZNAM VYBRANÝCH FIREM, KTERÉ SE ZABÝVAJÍ RENOVACÍ TONEROVÝCH KAZET:

Pokud máte kazet jen několik, využijte mobilních sběrných boxů.

jak třídit.png
  • Wix Facebook page
  • Instagram Social Icon
trideniodpadu.cz kontakt

© 2007 - 2020 TŘÍDĚNÍODPADU.CZ | CONCEPT42

Projekt není dotovaný z veřejných zdrojů.

Kniha 7 pádů dpadu