JAK SE RECYKLUJÍ TONERY DO TISKÁREN

Vzhledem k dostupnosti domácích tiskáren a postupu tzv. digitalizace, jsou vypotřebované tonery a inkousty jedním ze zásadních druhů odpadu. Ten sice není charakterizován jako nebezpečný, ale bezpečný rozhodně není.

Jak se recyklují tonerové kazety

Recyklace – či lépe řečeno separování tonerových kazet od ostatního odpadu – není z hlediska nás, spotřebitelů, nijak náročná. Jednak lze využívat systému zpětného odběru a prázdnou kazetu při nákupu nové v obchodě vrátit. Toto už funguje v naprosté většině firem a korporací, které s dodavateli spolupracují. Otázkou je, co se s kazetami v rukou těch, kterým je svěříte, stane. Rozumné je jejich opětovné plnění a prodej. Touto činností se zabývá docela velké množství firem. Nejedná se zde o recyklaci v pravém slova smyslu, ale o opětovné použití větší části kazety. Repas, renovace nebo remanufacturing, chcete-li. Pravdou je, že takto znovupoužít lze jen kvalitní a nepoškozené tonerové kazety. 

Existují firmy, které se výkupem prázdných tonerových kazet zabývají. Pro více informací se podívejte SEM.

Tzv. kompatibilní neznačkové tonerové kazety nelze renovovat

Znovu do oběhu se dají vrátit i náplně do inkoustových tiskáren. Platí teoretické pravidlo, že recyklace/doplnění náplně vás bude stát o polovinu méně než pořízení nové náplně. Slovo teoreticky důrazně zdůrazňuji. Platí však jen v případě kvalitně vyrobených kazet a inkoustových náplní.

Jaké tonery lze recyklovat?

Nelze recyklovat / repasovat úplně každý toner. Vzhledem k tomu, že toner se skládá z plastové kazety a zbytků náplně, není jejich zpracování úplně jednoduché. V žádném případě neplatí, že se plastové pouzdro může zlikvidovat jako plast. Už jen proto, že tyto plasty často obsahují zpomalovače hoření. Samotná recyklace, jak ji známe třeba u obalových plastů, nepřipadá v úvahu. Jedinou možností je tedy renovace.

Tonerové kazety, které se získávají prostřednictvím zpětného odběru z firem, nebo všerůzných sběrných boxů. Dochází k jejich vyčištění – odstranění zbytků tonerového prášku. Tato činnost musí probíhat za přísných hygienických podmínek. To protože vdechování tonerového prášku může být nebezpečné. Což platí zvláště v případě laciných tonerových kazet z Asie, jejichž tonerový prášek mnohdy obsahuje větší, než v Evropě povolené, množství škodlivých (rozuměj i karcinogenních) látek.

Následně se odstraní opotřebované mechanické součástky a zůstane tak pouze samotné pouzdro. To, jelikož se jedná vlastně jen o nádobu na prášek, lze používat opakovaně. Následně je kazeta znovu osázena funkčními mechanickými součástkami a naplněna. Na takto renovovaný toner pak lze vystavit záruku, jako na nový produkt. V principu se tedy jedná o tzv. remanufacturing bez tráty shodnosti. (Více o remanufacturingu ZDE.)

Podezřele levné tonerové kazety však renovovat nelze. A nelze je ani recyklovat. Navíc výrobci těchto šuntových kazet nijak nepřispívají poplatky do kolektivních systémů a tak na těch poctivých parazitují.

Jak poznám, že jde o kvalitní nezávadnou tonerovou kazetu?

Nové kazety jsou certifikovány DIN 33870, renovované inkoustové kazety pak normou DIN 33871.

Odkazy

Stránky Asociace recyklátorů tonerů a užitečné informace naleznete ZDE.

O problematice tonerových kazet na stránkách sdružení Arnika ZDE.

Zdroje: Ministerstvo životního prostředí, Arnika, Asociace renovátorů tonerů.

Recykluj_Tonery_trideniodpadu.JPG

SEZNAM VYBRANÝCH FIREM, KTERÉ SE ZABÝVAJÍ RENOVACÍ TONEROVÝCH KAZET:

Pokud máte kazet jen několik, využijte mobilních sběrných boxů.

Vykup toneru tonerpartner.png
jak třídit.png

© 2007 - 2020 TŘÍDĚNÍODPADU.CZ | CONCEPT42

Tento web není dotovaný z veřejných zdrojů.

Kniha 7 pádů dpadu