top of page

Rodinný umělecký ateliér Klon


Ateliér Klon

Designová upcyklace textilu

Víme, že textil a použité oblečení lze třídit do kontejnerů na textil. (V ČR v těchto kontejnerech prý skončí až 25 tun použitého textilu.) Působivé, že? Jenomže pouze nepatrná část z tohoto množství se dostane zpět k lidem, aby plnila svůj původní účel. Nejčastějším využitím recyklovaného textilu je výroba stavebních izolací, technických textilií nebo výplní do sedadel v dopravních prostředcích. Na výrobu těchto produktů jsou využívány pouze určité typy textilního materiálu. Zbytek putuje na skládku či do spaloven. Prostě z jednou ušitého oblečení recyklací nové oblečení nevznikne. Taková technologie by byla velmi nákladná a tím pádem by recyklace zcela postrádala ekonomický smysl. Jsou ale i jiné možnosti zpracování textilního „přebytku“. Upcyklace. Jinak řečeno přetvoření „nepotřebného“ materiálu a starého oblečení na nové originální kousky, které přesahují svou výtvarnou hodnotou původní výrobky. Z tuctového zboží se stane skvost. Originál, který je výjimečný i tím, že je jediný svého druhu. Fantazii se meze nekladou, a není pravidlem, že by nová věc měla stejný způsob užití. Takže vznikají například sukně z kabátů. Zástěry z kalhot. Nebo dokonce šaty z padáku! Jednou z lokálních značek, která se tímto zabývá, je pražská firma KLON. Jedná se o rodinný podnik. Nebo lépe řečeno spíše rodinný umělecký ateliér.


Ateliér Klon

Tvůrci nových příběhů

Vize ateliéru Klon je přetvářet staré a vyřazené oblečení (a další předměty denního užívání) do nové podoby. Dát jim jiný rozměr, nový příběh. Rozhodně se jejich oblečení nedá zařadit do žádných módních trendů. Vznikají naprosté originály. A to je právě to, co fascinuje jejich zákazníky, kteří jsou ochotni si připlatit za originál. Neboť výrobky, které jsou výsledkem upcyklace patří spíše do kategorii užitého umění a designu. Na tvorbě jednoho modelu autoři stráví i několik dní.




„Chtěli jsme vytvořit nějaký společný rodinný projekt. Něco, co by vycházelo z našich životů. Z toho jak a o čem přemýšlíme, jak pracujeme. Hromadění odpadků a vyhazování zachovalých věcí je jedním z témat, které dlouho řešíme. Snažíme se žít tak, abychom produkovali co nejméně odpadu. Milujeme „úlovky“ od popelnic, nebo náhodné nálezy na půdách. Začali jsme s upcyklací oblečení v létě roku 2018. Naše první výtvory vzbuzovaly mezi lidmi trochu rozpaky. Slovo upcyklace slyšeli mnohdy poprvé. I když ve světě se tímto druhem „domácí recyklace“ spojené s uměním zabývalo již několik značek či designérů. Ťukali si na čelo, když jsme jim ukázali naše první designy záplatovaných a pomalovaných triček či kalhot. Nebo přešitou a počmáranou vojenskou bundu. Ale my se nevzdali a pokračovali. Časem začalo přibývat i mnoho pozitivních reakcí. To nás nakoplo a tak vznikla značka KLON.“

Říká spoluzakladatelka značky Klára Karásková.

Upcyklace oblečení, ateliér Klon

Když přišla začátkem roku 2020 pandemie covidu, byl konečně čas navrhnout a vyrobit si svoje webové stránky. Instagramový profil funguje již od roku 2019. „Bylo najednou více času na práci v ateliéru a karanténa byla pro nás vlastně požehnáním. Zapojili jsme do spolupráce i dceru Rozálii, která vytváří pro značku například originální linoryty pro tisk na textil, nebo maluje přímo na oblečení. Máme pronajatý malý ateliér, a v bytě mini dílnu.“


upcyklace oblečení, ateliér Klon

Rozdíl mezi módní značkou a uměleckým dílem

Ne, KLON není módní značkou. Jde zde o umělecká díla. Vyjádření originality, jinakosti, neopakovatelnosti. Jde o to lidem ukázat, že je možné nahlížet na to, co si obléknou trochu jinak. Nebát se být jiný. Být individualita. Designéři značky Klára a Ondřej Karáskovi mluví o svých zákaznících jako o odvážných, sebevědomých a originálních tvůrcích svého života, kteří vědí, že to, co si obléknou, je součástí jejich osobnosti. Začali s oblečením, ale pracují i s dalšími materiály a vyřazenými předměty. Ondřej vyrábí originální nože ze starých pilníků nalezených na chalupě. Můžete si od nich koupit například i originální obrazy namalované na starých dveřích. „Je to taková resuscitace haraburdí“, říkají s nadsázkou sami tvůrci. Jednou se k nim dostal starý nákladní vojenský padák, a tak začala vznikat kolekce PARACHUTE. První šaty, lehounké kabáty, pláště, tašky a sukně. V procesu návrhu je i prototyp svítidla z padákoviny.

Klon Parachute Collection
Rozhodně bychom se tématu recyklace - upcyklace chtěli věnovat více, náš sen je věnovat se mu naplno. Mít otevřený showroom, to znamená dílnu, studio a ateliér s možností prodejny. Pořádat workshopy, přednášky, dětská odpoledne, kde bychom učili nejen děti zpracovávat odpadový materiál. Nebo alespoň o něm trochu jinak přemýšlet. Neboť jediný ekologický odpad je ten, který nikdy nevznikne.“

Webové stránky rodinného uměleckého ateliéru KLON jsou PRÁVĚ ZDE.



 

Virga. Komická zpráva o konci světa globálním vysušením


bottom of page