top of page

Festival „nepotřebných“ věcí


Zachraňuj a tvoř

Zachraňuj a tvoř. To je moto festivalu recyklace a upcyklace, který proběhne od 3. do 8. října 2022 v pevnosti Josefov. Cílem festivalu je vlastně to samé, co je cílem stránek tříděníodpadu.cz. Přispět ke změně vnímání odpadu a ukázat, že i pro někoho nepotřebné věci mají svou hodnotu. A že odpad by neměl v žádném případě být nečím, čeho se chceme jen za každou cenu zbavit (a hned si pořídit to samé v novém).


Jde o jeden, ne-li zcela první, opravdu velkolepě pojatý festival tohoto druhu. Spojí klasické trhy s workshopy, divadlem nebo hudebním doprovodem a kdo ví čím ještě. Návštěvníky umělecké kolonie Bastion IV čeká kreativní přetváření starých spotřebičů, vlastní potisk textilu, výroba šperků z pet lahví nebo mozaika ze starých dlaždiček. Několikadenní akci budou doprovázet studentské stáže, přednášky, divadlo, hudba, film, bazar kol, výměnné obchody s oblečením a mnoho dalšího.

Mimo workshopů, trhů a dalších aktivit, budou na programu i zajímavé přednášky.

A sice:

Vojtěch Pilňáček z evropské burzy odpadu CYRKL

Martin Hušek – ředitel Technických služeb Hradec Králové

Zuzana Kuberová – zakladatelka projektu Z pokoje do pokoje a české RE-USE federace

Josef Rozehnal – studio NAHAKU


Program festivalu Recy-upcy


PONDĚLÍ 3. ŘÍJNA – PÁTEK 7. ŘÍJNA

Akci zahájí studentské stáže. Do umělecké kolonie přijdou studenti z jaroměřské řemeslné školy, kteří pod vedením designéra Josefa Rozehnala ze studia NAHAKU vyrobí světelné objekty. Josef Rozehnal se už 5 let zabývá myšlenkou, jak s odpadem pracovat jako s kreativním materiálem, pro festival vymýšlí světelné objekty/lustry. Jak sám říká „musí to být site-specific, světelné objekty musí s prostorem komunikovat“. Objekty vzniklé z této unikátní spolupráce jaroměřských studentů a brněnského designéra, budou po skončení festivalu instalovány do veřejného prostoru města Jaroměř.

PÁTEK 7. ŘÍJNA

V pátek večer čeká návštěvníky vernisáž děl tří pozoruhodných autorů. Uměleckou tvorbu z odpadů představí Veronika Richterová putovní výstavou Pocta PET lahví, Šárka Brejchová – SHARIFREEDOM bude prezentovat bižuterii a róby ze starých elektrosoučástek a Jan Oprchal vystaví drobné bytové doplňky ze starých rámů jízdních kol.

SOBOTA 8. ŘÍJNA

V tento den celý festival vyvrcholí. V deset hodin dopoledne se vyhlásí workshopy. Co přesně účastníky čeká? V srdci dění, na dvoře Bastionu IV, bude vystaveno deset kusů použité bílé elektrotechniky, coby pláten vhodných k přetvoření. Účastníci workshopů mohou tato „plátna“ zdobit různými výtvarnými technikami pod vedením zkušených lektorů.

Kromě designových lednic si na festivalu vyrobíte vlastní potisk textilu, vyzkoušíte si práci se základním dílenským vybavením, vyrobíte si postavičky z dřevěných odřezků a jiných zbytků nebo šperky z PET lahví a další připravujeme.


Vše o festivalu RECY-UPCY najdete tady: https://linktr.ee/recy_upcy


Pokud snad někdo netuší, co je to recyklace a upcyklace, pak koukněte sem: RECYKLACE | UPCYKLACE

 

Kniha o odpadu

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page