top of page

Počítačová data jako digitální odpad


Interiér datového centra

Data jsou nejrychleji přibývající „neviditelný odpad“


Jsou odpady, o kterých nevíme, že odpady jsou. Zatím. Jedním z nich je bezesporu „odpad digitální“. Na vzniku digitálního odpadu se podílí každý, kdo má počítač, mobil, tablet. (O firemních „velkých“ datech nemluvě.) Zatímco domácí odpad pečlivě třídíme a vyhazujeme, stovky fotografií, videí a souborů necháváme na pevných discích a především vzdálených úložištích. A když prostor dojde, přikoupíme ho. Jak snadné! Málokdo se obtěžuje tato data třídit a nepotřebná vyhazovat (recyklovat fakt nejdou). Nechávají se tam, kde jsou. Každý den se na taková úložiště nahrají obrovská kvanta dat. Ale nejde jen o vaše soubory, ale i o sdílení na sociální sítě a platformy typu YouTube. Každou minutu je spuštěno přes 4 miliony videí na YouTube. Na instagram každou minutu nahráno téměř 47 000 fotografií a na Facebook pak 300 milionů fotografií denně. (zdroj: Bernard Marr Co.)


Ale nejde o data jako taková. Jde o jejich negativní vliv na tzv. životní prostředí. Ta data je třeba někde shromažďovat a samozřejmě i zálohovat. Proto se budují mamutí datová centra. Jde o běžné stavby, budují se v podzemí i na mořském dně (Microsoft). Datových center bylo počátkem roku 2024 téměř 11 000. Nejvíce jich funguje v USA, Německu, Anglii, Číně a Francii. Tato datová centra spotřebují téměř 8 Gigawattů elektrické energie (v roce 2022 to bylo „pouhých“ 4,9 Gigawattů). Největší datové centrum je v Číně, kde zabírá neuvěřitelné 3 miliony m². Jde tedy o opravdu velké a energeticky náročné stavby. A skladují se v nich počítačová data. A jejich počet neustále poroste.


Data je třeba napájet. A především chladit.

Velká datová centra (včetně běžných online úložišť) je třeba napájet elektřinou a především vydatně chladit. Běžné servery prý přestávají fungovat při teplotě kolem 50°C. Chlazení spotřebuje více elektrické energie než samotná počítačová zařízení. Spotřebovávají elektřinu, vodu a používané chemikálie poškozují ozónovou vrstvu. Říká se, že datová centra spotřebují zhruba 3 % z celkové vyrobené elektřiny!

Samostatnou kapitolou je pak těžba kryptoměn – článek na toto téma ZDE.


Chlazení spotřebuje více elektrické energie než samotná počítačová zařízení.

Jak může škodit tzv. digitální odpad?

V současné době produkujeme asi 10²¹ digitálních bitů ročně. S přihlédnutím k neustálému nárůstu lze odhadnout, že asi tak za 350 let počet generovaných digitálních bitů překročí počet všech atomů na naší planetě, což je zhruba 10⁵⁰. Při méně konzervativním odhadu může dojít k informační katastrofě už tak za 150 let. Ještě podstatně dřív, asi za 110 let by mělo dojít k tomu, že množství energie potřebné pro produkci uvedených objemů digitální informace překročí nynější celkovou produkci energie na planetě. (M. Vopson, University of Portsmouth) – zdroj: Osel.cz


Třiďte data

Ano, zní to triviálně, ale tříděním a vyhazováním dat můžete také šetřit životní prostředí a zachraňovat planetu. Stejně jako tříděním plastových lahví nebo papíru. prostě za sebou zanecháte o něco málo menší digitální stopu.


PÁR ODKAZŮ K TÉMATU

A o datových centrech tak nějak povšechně.


 

Reklama na knihu Virga


コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page