top of page

Politicky nekorektní řešení


Obchod s alkoholem

Velmi dobře si pamatuju, jak jsem se kdysi dávno v zámoří podivoval nad vcelku geniálním systémem sběru nápojových plechovek, který vznikl sám od sebe a benefitovali z něj všichni. Byť každý jiným způsobem. Z dnešního pohledu, který z velké části formují sociální sítě a ti, kterých se to netýká, jde o politicky nekorektní systém. Jakkoli byl vlastně funkční. Šlo o to, že v Kanadě se alkohol prodává pouze ve speciálních obchodech. Tyhle obchody nejen že alkohol prodávaly, ale také tehdy vykupovaly prázdné obaly. Pár centíků za plechovku. Jistě, kdo by se hrnul s vyprázdněným šestipackem zpátky do krámu, aby za něj získal „quarter“ – jak se říká kanadskému pětadvacetníku.


To, co jedny nezajímalo, přivítali druzí jako obchodní příležitost. Bezdomovci. Tihle lidé – lhostejno, jak se k bezdomovectví dostali – mnohdy z principu odmítají řád, pracovní morálku a vůbec všechny ty věci, díky kterým si jiní mohou pořídit co chtějí. Nebo se zadlužit. Vybírat po odpadkových koších prázdné plechovky a vozit je do „liquor storů“ vytvořilo svérázný ekosystém. O plechovku na ulici nebo v odpadkovém koši díky bezdomovcům jeden nezavadil. S trochou cynismu a s notnou dávkou zjednodušení lze napsat, že výkup prázdných plechovek za symbolický pakatel vyřešil problém s jejich sběrem. Mimochodem, on ten chlast by si tihle lidé koupili za jinak získané peníze. A ne všichni je za chlast utráceli, nutno dodat. Nicméně ano, jde o politicky nekorektní řešení.


Špatné třídění odpadu

Irelevantní? Kdepak. Politicky nekorektní? Při jednostranném pohledu ano. No nic. My sice třídíme hodně co do množství, ale mizerně co do kvality. Jen se projděte kolem popelnic nebo odpadkových košů. Kolik je tam vyhozených plechovek, PETek. A vůbec dalších materiálů, o kterých každý aspoň tuší, že je možné je vytřídit. Nebo. nakoukněte do kontejnerů na tříděný odpad, co všechno tam různí géniové nahážou.


A teď si představte, že by se plechovky vykupovaly, stejně jako plasty, nápojové kartony, sklo a papír. Samozřejmě, že by bezdomovci začali vybírat veřejné kontejnery na tříděný odpad (což je mimochodem dnes v kolizi s legislativou, protože všechen odpad v nich patří EKOKOMu). Ale zároveň by zpracovatelné odpady zmizely z veřejných míst a odpadkových košů. Nešlo by to nějak vymyslet? Naivní a nereálná představa? Možná. To si mnozí mysleli v počátcích devadesátek o třídění odpadů taky. Pak se zavedl systém kolektivního sběru obalových materiálů. A jak víme, systém je nezměnitelný. Každopádně se něčím podobným zabývat nikdo nebude. Někdo z obavy o svůj obchodní model, jiní z lenosti, neschopnosti nebo jen proto, že „ne“. Možná do té doby, než se nějaký student zeptá umělé inteligence a ta vymyslí věci, o kterých se nám dnes ani nezdá.


Je zálohování v ČR řešení?

Těžko říct. Lze předpokládat, že systém bude komplikovaný a nepřehledný. Tím pádem i nevyužívaný – pokud nevezmeme v potaz výše zmíněnou nekorektní možnost. Ostatně posuďte sami: Zálohy by se měly týkat nealkoholických nápojů v plastových lahvích o objemu 0,1 až 3 litry a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu v plastových lahvích. Dále také všech nealkoholických nápojů v plechovkách o velikosti 0,1 až 3 litry a nápojů s obsahem do 15 % alkoholu v plechovkách. Vrátit půjdou jen lahve a plechovky zakoupené v Česku. Do systému naopak nebude možné vracet obaly od mléka a mléčných výrobků a nápojů nad 15 % alkoholu.

 


Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page