Milion kontejnerů na tříděný odpad
- admin
- 14. 4.
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: před 3 dny

Již někdy v roce 2024 autorizovaná obalová společnost EKO-KOM (společnost, která má – mimo jiné – pod palcem barevné kontejnery na náš domácí tříděný odpad) slavnostně prohlásila, že v České republice je již jeden milion sběrných nádob na tříděný odpad. A do budoucna jich prý mý být ještě víc. No budiž. Předně je nutno poznamenat, že EKO-KOM je v současnosti jediným provozovatelem sběrné sítě na tříděné odpady z domácností (obalové materiály). Pohybuje se tedy v prostředí, kde má monopolní postavení. Konkurenci se daří již hezkou řádku let ve spolupráci se státní správou zcela omezovat. A pravda, někde tam figuruje Ministerstvo životního prostředí. Ale to je státní instituce, paralyzovaná sama sebou. Předpisy, zákony, procesy... EKO-KOM si tak v principu může dělat a říkat co chce. A on to EKO-KOM také zjevně dělá. Lze říci, že jde svým způsobem o nestandardní situaci. Té si všiml i Brusel a laskavě upozornil naši vládu, aby se situací zabývala. Ta se k tomu zatím nedostala a lze předpokládat, že se tak v tomto životě už nestane.
Reporty a statistiky nade vše
Buďme upřímní... ve světě, ve kterém se dostala k moci armáda statistiků, analytiků a všelijakých byrokratů, se realita dostala na vedlejší kolej. Většina z toho, co se dělá se dělá pro statistiky a reporty, kterými se reportuje a statisticky prokazuje. Pokud jsou věci v reportech a statistikách v pořádku, automaticky se předpokládá, že tomu tak je i ve skutečnosti. A ono dost často není. Takže chlubit se tím, že v České republice máme už milion kontejnerů na tříděný odpad, je samozřejmě dobře. Ty kontejnery někdo vcelku snadno spočítal. Ale automaticky předpokládat, že díky takovému množství kontejnerů se zlepší situace v oblasti třídění odpadů, je spekulace. Pravda, podle logiky věci správná.
Kde jsou kontejnery na tříděný odpad?
Protože některá města se rozhodla, že budou předstírat, že odpad neexistuje, již dávno zmizely kontejnery na směsný odpad z ulic. Což svým způsobem dávalo smysl. Mnoho příslušníků našeho rodu Homo s odpady zacházet neumí. Ale jak bývá u aktivit ze strany státu zvykem, nebyla možnost volby. A tak skoro všude musely popelnice z ulic do dvorů, chodeb a vůbec tam, kde nebudou státu na očích. Později se státní úředník začal zaměřovat na barevné kontejnery na tříděný odpad, které rovněž začínají z ulic mizet a stěhují se do dvorků, zadních traktů a jiných úkrytů. I to by se dalo pochopit. Viz zmíněná poznámka o vztahu některých příslušníků rodu Homo k odpadům – lhostejno, že se podle tvrzení firmy EKO-KOM považujeme za mistry v třídění odpadu.
Jenomže ono to má háček. EKO-KOM a státní správa již několik let navzdory řečem třídění odpadu komplikují. Na veřejných prostranstvích chybí nádoby na tříděný odpad. Koše na směsný odpad se pak plní právě tímto druhem odpadu a dál se zatím nedotřiďuje. Což je dost neudržitelná škoda. Navíc z ulic v některých městských částech kontejnery na tříděný odpad mizí (pod bizarními záminkami magistrátů) úplně. A ty zbylé pak praskají ve švech. Pokud EKO-KOM tvrdí, že docházková vzdálenost k nejbližšímu kontejneru je nějakých sto metrů, pak (statisticky) nelže. Jenom vytrhává čísla z kontextu reality.
Navíc díky přeplněným kontejnerům vzniká další problém a na něj navazující škody. Pokud odpad třídíte, donesete ho k přeplněnému kontejneru a necháte ho stát vedle, přijede četa z odpadové firmy, odpad naloží a odveze ke spálení. Třídili jste zbytečně.
Veškerý odpad, který je mimo kontejnery, se sveze a spálí. Byl vytříděn zcela zbytečně.
Takže, kde ty kontejnery jsou? Navýšení počtu kontejnerů na tříděný odpad má dva zásadní důvody. Jednak to, že stát stahuje v některých lokalitách veřejná kontejnerová stání a nutí majitele domů, aby si pořídili kontejnery a umístili je na své pozemky. Přiznejme si, že ne všichni to udělají, udělat chtějí, nebo udělat mohou. A pokud ano, dost často je pak kapacita těchto kontejnerů poddimenzovaná. Druhým důvodem je, že značný počet kontejnerů na tříděný odpad je umisťován v rámci developerských projektů. Takže zatímco kontejnery z ulic mizí, hromadí se ve dvorech nově postavených budov pro úzkou skupinu nájemníků. O jednom takovém případu z Prahy 8 se píše ZDE.
Takže podtrženo a sečteno, v zemi, která je podle jediného provozovatele systému sběru obalových materiálů nejlepší ve třídění odpadu, nemáme na veřejných prostranstvích sběrné nádoby na tento tříděný odpad. Kontejnery za přispění státu z ulic mizí a kumulují se ve dvorech a developerských ubytovacích zařízeních. Výsledek? Zkrátka a prostě, když jde něco udělat špatně, pojďme to udělat co nejlíp. Ideálně na tom něco trhnout a správně vyplnit reporty.