top of page

Nerecyklujte


Co je to recyklace

Těžko říct, kdo stojí za záměnou výrazů třídění odpadu a recyklace. Pravda, tyto dvě aktivity spolu spolu komplementárně propojené, ale každá z nich je o něčem zcela jiném. Všerůzné webovky i sociální sítě jsou plné výzev typu „recyklujte to nebo tamto, zachráníte planetu“. Jsou to v principu blbosti. Jde o zavádějící zjednodušení už tak jednoduché logiky. Výsledek povrchního přemýšlení a jeho interpretaci do rétoriky současné „ekologie“ pro masy. Ano, na jednu stranu jde o pouhé slovíčkaření. Na stranu druhou, pokud nebudeme nazývat věci správnými jmény, budeme vlastně hovořit o něčem úplně jiném.


Kniha Odpad domácí

Jak (ne)můžete recyklovat

Pokud byste chtěli recyklovat, čeká vás dost velké papírování spojené s povoleními. A především investice. Počínaje koupí pozemku, výstavby budov, skladů, investicí do techniky, infrastruktury, zaměstnanců, energií. Jinak řečeno k tomu, abyste mohli recyklovat, pořebujete mít k dispozici kapitál v řádu odhadem stovek milionů. Nějaký čas strávíte budováním logistického řetězce , smlouvami se svozovými firmami a především hledání odbytu pro své recykláty, ale i odbytiště pro odpad, který při recyklaci vzniká. Budete se trápit administrativou. Po čase možná začnete litovat, že jste recyklovat vůbec začali a přemýšlet o tom, jestli vám nebylo lépe, když jste jen třídili odpad.


S tříděním odpadu je to o poznání jednodušší. Ekokom (autorizovaná obalová společnost) pro vás rozmístila již přes půl milionu barevných sběrných nádob. Další sběrné nádoby pro vás přichystaly kolektivní systémy jako Ecobat, Elektrowin, Asekol nebo firmami, které se zabývají re-use textilu. Zkrátka podmínky pro třídění odpadu jsou svým způsobem luxusní. Stačí doma odpady roztřídit a tu a tam je do patřičných kontejnerů vynést. Není to jednodušší než recyklovat?


Proč se tak často termíny recyklace a třídění odpadu zaměňují je možná složitější otázka, než je jednoduchá definice toho co znamenají. Zjednodušeně řečeno,

  • Třídění odpadu je rozdělování odpadů podle druhu.

  • Recyklace je technologický proces zpracování odpadů.

Uznejte sami, je na tom něco složitého?


Více o recyklaci si přečtěte ZDE, budete-li chtít.


留言


留言功能已關閉。
bottom of page