top of page

Bude mít třídění plastu smysl?


Věříme tomu, že třídění odpadu má smysl. Proč ne. Něco na tom bude. Ovšem pokud budeme hovořit o plastech, pak v blízké budoucnosti může být situace zcela jiná. Podle zástupce Svazu průmyslu druhotných surovin cena tříděného plastu klesá. Na vině je trh, který je v současnosti plastovým odpadem přesycený. A zároveň i současná cena ropy, která poptávce po druhotných plastech nepřeje. To může vést k tomu, že obchod s plastovým odpadem (je to obchod, co drží celý systém v chodu) přestane bát zajímavý. Ceny některých druhů vytříděných plastů klesly v nedávné době až o polovinu. Zejména proto, že věčně hladové asijské trhy jsou nasycené.


Další příčinou je naše špatné třídění. Nemá smysl třídit vše, co je plastové. Ale jen ty druhy plastů, které se dají dále zpracovávat. Není žádným tajemstvím, že z každého kontejneru je možné zpracovat jen část a zbytek se spálí. My do žlutých kontejnerů naházíme v dobré víře vše, co si myslíme, že "ochrání přírodu, abychom citovali Eko-kom". Je to kontraproduktivní. Obsah kontejnerů je pak dále tříděn a čím větší směs různých druhů plastů, tím nákladnější pak takové třídění je. Takové náklady pak zpracovatel musí zahrnout do celkové ceny recyklátu. Čím vyšší cena recyklátu, tím horší odbyt.

Pokud chcete třídit opravdu smysluplně, pak do žlutých kontejnerů odkládejte PET, plastové nádoby od drogistického zboží a igelitové fólie. Cokoli jiného, co do žlutého kontejneru vhodíte s nejvější pravděpodobností skončí v peci. Je to smutné, ale takový ve skutečnosti systém recyklace je. Nedokonalý. Opěvovat ho je naivní. Nuže, další důvod proč věnovat větší pozornost předcházení vzniku odpadů než jeho likvidaci.

Více o plastech ZDE.

Zdroj: SODS, Odpady 1/12

Autor je majitelem projektu trideniodpadu.cz


 

bottom of page