top of page

Kup upcyklovaný kus


Co s nepoužitelnými džínami?


Víme, že riflovina není zrovna ideální materiál. Bez ohledu na to, jak je praktický a oblíbený. Riflovina (nebo džínovina, chcete-li) je jedním z nejvíce používaných materiálů v globálním textilním průmyslu. Správně by se tomuto materiálu mělo říkat denim. Prapůvod používání tohoto materiálu směřuje kamsi do 17. století. Ovšem my známe džínovinu až díky praktickému vynálezu pana Strausse, který použil k materiálu dováženému z Francie zpevňující nýty, čímž vymyslel geniální pracovní oděv, který nosíme my. A to nejen do práce. Vyrábí se z bavlny, která je barvena syntetickým indigem a dále se chemicky upravuje. Mnohdy je používán i chlór. A spotřebuje se enormní množství vody. Jinak řečeno, výroba denimu není ekologická ani co by se za nehet vešlo. A vezmeme-li v potaz, že se tento materiál vyrábí v chudých zemích, kde jsou čističky vody – a vůbec zajištění environmentálně snesitelné výroby – kategorií sci-fi, máme co do činění s materiálem, který je vším, jen ne takzvaně udržitelným.


Jelikož recyklace textilu v pravém slova smyslu neexistuje a textilní průmysl principy odpovědnosti za své produkty blahosklonně přehlíží, je dobré vědět, že i s tímto materiálem lze dále pracovat. I když zatím jen v malém – někde se začít musí, že?


Malé začátky velkých věcí

Takový malý začátek něčeho velkého představuje firma Kup Kus. Ta se věnuje především recyklaci a upcyklaci oblečení, převážně právě z rifloviny / denimu. Její zakladatelkou a majitelkou je Dana Antošová, která o své činnosti říká:


„Z nežádoucího kousku vyrobíme jinou kvalitní věc ještě před tím, než se promění v odpad. Miluji originalitu, jedinečnost, výjimečnost i odlišnost, a ty se skví v každém námi vyrobeném výrobku. Zároveň se zajímám o ekologii a životní prostředí, což je také směr, kterým se každodenně ubírá i moje profesní cesta. Mým snem je prodávat originální ruční výrobky, podporovat chráněné dílny i tvořivé kreativní jedince a zároveň nezatěžovat přírodu.“Jak se ve vaší hlavě myšlenka na něco podobného urodila?

Myšlenka na založení e-shopu Kup Kus se mi v hlavě rodila už pár let, ale covidová situace na jaře 2020 vše urychlila. Končila mi mateřská a začal lockdown. Volba byla jasná – budu podnikat, splním si svůj sen.


Byla upcyklace vaší první volbou?

„Vždy jsem chtěla originální ruční výrobu, ale materiál je drahý a mimo jiné by tak výrobky nebyly snadno dostupné. Moje myšlenky jsou jasné, ušetřit za materiál, zaplatit raději víc za ruční práci a mít jedinečný kousek. Využít takzvaný odpad. Držím vyřazené rifle a najednou se mi v hlavě rodí nápad. Mám materiál, vyhozené rifle, které svou kvalitou materiálu jsou absolutně jedinečné a nadčasové.


V zimě 2020 zakládám firmu Kup Kus a začíná moje éra upcyklace. Na vlastní tvorbu je ale čím dál méně času, a tak oslovuji ke spolupráci chráněné dílny i švadlenky se stejným zaměřením realizovat se v originální tvorbě kabelek, sukní a dekorací. K mému milému překvapení je velký zájem o to, být součástí mého projektu Kup Kus.


Jaké byly vaše začátky, kde jste sháněla materiál?

Nejprve jsem začala upcyklovat rifle, které mi dávali kamarádi, známí i neznámí. V hlavě jsem měla myšlenku, co se asi děje se všemi riflemi, které jsou vytříděné z různých sběrných kontejnerů, a jsou už pro další nošení nepoužitelné jako roztrhané i poničené. Začala jsem oslovovat velkoobchody s použitým textilem s tím, že mám zájem o tyto rifle. A odezva byla k mému velkému překvapení výborná! Říkali mi: „přijeďte si je odvézt, sami je jinak musíme zlikvidovat, a to bez dalšího užitku.“


Dnes je do práce zapojená celá rodina. Rifle pereme, dezinfikujeme, žehlíme, odpářeme značku a poté přijdou na řadu švadlenky, které začnou stříhat a šít, a vznikají nové krásné kousky. Použijeme látku, zipy, knoflíky, pásky – prostě vše, odpad je minimální.Momentálně se rozjíždí několik projektů na výrobu dekorací, módních i bytových doplňků. Samozřejmě upcyklujeme nejen z riflí, ale přidáváme i další vyhozený materiál, který by jinak skončil někde ve spalovně nebo na skládce. Nechte se překvapit už o letošních Vánocích 2021. Můžete Kup Kus potkat i osobně na prodejních vánočních jarmarcích.


Mám obrovské štěstí na lidi kolem sebe, kteří mě podporují a pomáhají mi. A za to všem děkuji.


Pokud máte doma džíny nebo jiné oblečení z tohoto materiálu, které se potřebujete zbavit, napište na e-mail: info@kupkus.cz


Více informací naleznete na webu kupkus.cz.

>red<

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page